DateSchoolSession
November 15Langley MeadowsPreparing Little Fingers to Write
1:30 - 2:30 pm
November 18Gordon GreenwoodLearning Through Play
9:00 - 11:30am
November 21Alex HopeOral Language
10:00 - 11:00 am
November 23Noel BoothRhyme and Storytime
1:00 - 2:00 pm
November 24Fort LangleyNumbers Numbers
1:30 - 2:30 pm
November 28WilloughbyEarly Literacy
10:00 - 11:00 am
November 28ShortreedIt Takes Two to Talk
1:30 - 2:30 pm
December 2Gordon Greenwood1, 2, 3 Jump!
9:00 - 11:30 am
December 7Lynn FrippsIt Takes Two to Talk
12:30 - 2:00 pm
December 12ShortreedEarly Literacy
1:30 - 2:30 pm
December 16Gordon GreenwoodPreparing Little Fingers to Write / Science Day / Why Fine Motor Skills Matter
9:00 - 11:30 am
January 4Douglas ParkActive Living
10:00 - 11:00 am
January 9Douglas ParkNaturally Curious
10:00 - 11:00 am
January 10Langley MeadowsNumeracy
1:30 - 2:30 pm
January 10BelmontPlayful Learning
1:15 - 2:15 pm
January 11Lynn FrippsReading is Fun!
12:30 - 2:00 pm
January 11Wix BrownRead to Me
1:30 - 2:30 pm
January 13NicomeklMusic, Movement and Me
1:30 - 2:30 pm
January 16CoghlanEarly Literacy
1:00 - 2:00 pm
January 16WilloughbyNumbers, Numbers
10:00 - 11:00 am
January 17Richard BulpittLearning to Print
1:30 - 2:30 pm
January 19Fort LangleyPreparing Little Fingers to Write
1:30 - 2:30 pm
January 20NicomeklThe Great Outdoors
1:30 - 2:30 pm
January 20Uplands1, 2, 3 and Other Numbers
1:30 - 2:30 pm
January 23Alex HopeFine Motor
10:00 - 11:00 am
January 23ShortreedThe Great Outdoors
1:30 - 2:30 pm
January 24James KennedyRead to Me
1:30 - 2:30 pm
January 26RC GarnettRhymes
1:00 - 2:00 pm
January 27NicomeklNaturally Curious
1:30 - 2:30 pm
January 27GlenwoodLearning to Print
1:30 - 2:30 pm
January 30North OtterRead to Me
1:30 - 2:30 pm
February 3Dorothy Peacock1,2,3 and Other Numbers
1:30 - 2:30 pm
February 3Langley FundamentalPlay/Active Living
9:00 - 10:15 am
February 6CoghlanEarly Numeracy
1:00 - 2:00 pm
February 6James HillEarly Numeracy
10:00 - 11:00 am
February 7BelmontOral Language
1:15 - 2:15 pm
February 7Alice BrownAlphabet
1:00 - 2:30
February 8Lynn FrippsLearning Through Play
12:30 - 2:00 pm
February 8Wix Brown1, 2, 3 and Other Numbers
1:30 - 2:30 pm
February 16Fort LangleyLearning Through Play
1:30 - 2:30 pm
February 16RC GarnettNumbers, Numbers Everywhere
1:00 - 2:00 pm
February 17UplandsLearning to Print
1:30 2:30 pm
February 20Noel BoothEarly Literacy
1:00 - 2:00 pm
February 21Richard BulpittGetting Along with Others
1:30 - 2:30 pm
February 27Alex HopeActive Living
10:00 - 11:00 am
February 27North Otter1, 2, 3 and Other Numbers
1:30 - 2:30 pm
February 28James Kennedy1, 2, 3 and Other Numbers
1:30 - 2:30 pm
March 3Glenwood1,2,3 and Other Numbers
1:30 - 2:30 pm
March 3Langley FundamentalFine Motor/Numeracy
9:00 - 10:15 am
March 6BelmontLiteracy
1:15 - 2:15 pm
March 6Langley MeadowsLearning to Print
1:30 - 2:30
March 6CoghlanNaturally Curious
1:00 - 2:00 pm
March 6WilloughbyActive Living
10:00 - 11:00 am
March 7Alice BrownMath
1:00 - 2:00
March 31Langley FundamentalLiteracy, Vocabulary & Rhyming
9:00 - 10:15 am
April 3BelmontNumeracy
1:15 - 2:15 pm
April 3James HillEarly Literacy
10:00 - 11:00 am
April 3North OtterLearning to Print
1:30 - 2:30 pm
Welcome to K
1:00 - 2:30 pm
April 5Wix BrownLearning to Print
1:30 - 2:30 pm
April 7Dorothy PeacockLearning to Print
1:30 - 2:30 pm
April 11Alice BrownDevelopment Play
1:00 - 2:30
April 11Richard BulpittRead to Me
1:30 - 2:30 pm
April 20RC GarnettNaturally Curious
1:00 - 2:00 pm
April 21GlenwoodRead with Me
1:30 - 2:30 pm
April 25Langley MeadowsThe Great Outdoors
1:30 - 2:30 pm
April 27James KennedyGetting Along with Others
1:30 - 2:30 pm
April 28UplandsRead with Me
1:30 - 2:30 pm